Prawo

Różnice między działką rekreacyjną a budowlaną

Niższa cena to pokusa, której trudno się oprzeć. Dotyczy to również nieruchomości. Warto jednak wykazać się przenikliwością i dokładnie sprawdzić, z czego wynika różnica w kwocie, jaką należy przeznaczyć na zakup gruntu. W artykule przedstawiamy, co prawnie wolno, a co jest zabronione na działce rekreacyjnej. Zestawiamy ją też z działką budowlaną. Przeczytaj i poznaj najważniejsze informacje!

Sprawdź status działki i uchroń się przed błędami

Przepisy określające przeznaczenie działki rekreacyjnej, nie są do końca precyzyjne. Ustawodawca wskazuje, że służy ona do celów rekreacyjno-mieszkaniowych, czyli wypoczynku o charakterze okresowym. Można na niej postawić altanę, wolnostojącą wiatę lub budynek gospodarczy. Nie wolno na niej prowadzić działalności biznesowej. Na część inwestycji wymagane jest pozwolenie. Co konkretnie należy zrobić, aby postawić domek letniskowy lub jednorodzinny?

Najpierw należy się upewnić, jakie możliwości związane są z konkretnym kawałkiem gruntu. Są one prawnie wyznaczone i administracyjnie uchwalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzeni. To dokument dostępny w urzędzie gminy, wydawany za niewielką opłatą każdej osobie, która o to wnosi. Ten akt prawny ma ważne następstwa dla inwestora. Definiuje wymagania dotyczące nowej nieruchomości, regulując i określając m.in. jej przeznaczenie, dopuszczalną liczbę obiektów, ich charakter i układ w przestrzeni. W sposób wiążący wskazuje np. maksymalny metraż, liczbę pięter i typ zadaszenia budynku.

Zanim dokonasz zakupu, upewnij się, czy dana działka rekreacyjna lub budowlana spełni Twoje potrzeby. Może się okazać, że nałożone są na nią restrykcje uniemożliwiające wzniesienie domku letniskowego lub całorocznego! Dotyczy to zwłaszcza terenów o specjalnym statusie, wynikającym z ochrony przyrody. Sprawdź również księgi wieczyste, które pomogą Ci zweryfikować, do kogo należy prawo własności, czy działka jest obciążona hipoteką i jaki przebieg mają jej granice.

Co można postawić na działce rekreacyjnej? Czy to dobra inwestycja?

Stawianie nieruchomości na działce rekreacyjnej jest mniej sformalizowane niż na budowlanej. Bez pozwolenia można wybudować parterowy budynek gospodarczy lub domek, którego powierzchnia nie przekracza 35 m², a także wolnostojącą wiatę i altanę. Wymagane jest jedynie zgłoszenie zamiaru robót do odpowiedniego urzędu, nie ma obowiązku ubiegania się o pozwolenie na budowę.

Sytuacja zmienia się w przypadku domku letniskowego. W tym wypadku konieczna jest już zgoda organu administracyjnego, ale i tu procedury są prostsze i wiele przepisów go nie dotyczy. Obiekt rekreacyjno-mieszkaniowy – w przeciwieństwie do budowlanego – nie musi być podłączony do mediów, wyposażony w instalację grzewczą, w grę nie wchodzą też wytyczne o warstwach izolacyjnych. Sama jego budowa jest tańsza i szybsza, co czyni z niego korzystną inwestycję. Warto zakupić grunt z doprowadzoną wodą i szambem, by w pełni go użytkować.

W ostatnim czasie wzrosło znaczenie zdrowia, przebywania na świeżym powietrzu i poprawiającego kondycję psychiczną i fizyczną kontaktu z przyrodą. Wypoczynek w Polsce stał się modny. Wielu mieszkańców blokowisk i zanieczyszczonych miast chętnie kupuje takie ogródki wypoczynkowe również ze względu na finansową dostępność. To świetna prognoza dla przyszłych zysków i mocna perspektywa wzrostu wartości. Taki teren można zaaranżować w stawiającym na naturalność stylu angielskim, wyrafinowanym francuskim, sielskim polskim, a także zasadzić owoce i warzywa. Możliwe jest też wystąpienie o przekształcenie działki rekreacyjnej na budowlaną. Procedura nie należy do ekspresowych ani prostych, jest to jednak pewna opcja na przyszłość.

Twoja szansa na udaną inwestycję

W Polsce jest wiele działek o wyjątkowych walorach, położonych na terenach wartościowych krajobrazowo. Pozwalają one na relaks z dala od gwaru miasta, przebywanie na świeżym powietrzu, wśród zieleni i ciszy. Na naszej stronie internetowej znajdziesz sporo korzystnych ofert sprzedaży gruntów, zarówno w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, jak i na obszarach uznawanych za idealne na wakacje. Sprawdź, gdzie czeka na Ciebie wymarzona działka – nie przepuść okazji na dobrą inwestycję!

Wróć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *