Zamierzasz zbudować dom i zastanawiasz się, czy Cię na niego stać? A może da się nieco przyciąć koszty tej inwestycji? Gdzie szukać oszczędności? Czy budowa tzw. systemem gospodarczym jest dobrym pomysłem? Jeżeli szukasz rzetelnych informacji na ten temat, zapraszamy do lektury.
Przemyślana inwestycja
Dla większości z nas wybudowanie własnego domu to największe i najważniejsze przedsięwzięcie w życiu. Trudno też zaprzeczyć, że jest ono najbardziej kosztowne. W dzisiejszych czasach, gdy zmagamy się z galopującą inflacją, a uzyskanie kredytu jest coraz trudniejsze, sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. Czy zatem oznacza to, że marzenia o budowie trzeba odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość?
Niekoniecznie. Nawet w tzw. dobrych czasach zbudowanie domu to spory wysiłek finansowy i organizacyjny. Nie możesz zmienić sytuacji na rynku budowlanym czy finansowym — zawsze masz jednak szansę zmodyfikować własne nastawienie i poszukać okazji tam, gdzie inni widzą problemy. Przyjrzyjmy się zatem, jak to wygląda w praktyce i dlaczego mimo wszystko stać Cię na dom.
Opcja 1: masz własną działkę
Jeżeli jesteś właścicielem parceli, to tak naprawdę… już oszczędzasz. W niepewnych czasach wiele osób traktuje inwestycję w ziemię jako solidną formę zabezpieczenia kapitału. Oznacza to, że szukanie odpowiedniej nieruchomości może zająć więcej czasu niż zwykle.
Duże znaczenie ma oczywiście kwestia uzbrojenia działki. I tutaj jednak możesz wygrać: jeśli parcela ma doprowadzone media, oszczędzisz sobie nie tylko kosztów związanych z ich doprowadzeniem, ale też czasu potrzebnego na załatwienie formalności. Jeżeli natomiast jest to kawałek gruntu z dala od instalacji, pamiętaj, że nie zawsze musisz z nich korzystać. Oczywiście prąd będzie Ci potrzebny, jednak woda i kanalizacja już niekoniecznie. Przelicz zatem, czy w Twoim przypadku taniej będzie podpiąć się do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, czy może postawić na samowystarczalność (studnia i szambo).
Opcja 2: nie masz działki
Pamiętaj, że kupno działki i późniejsza budowa na niej domu mogą okazać się dużo tańsze niż zakup mieszkania. Możesz przecież najpierw nabyć parcelę, biorąc niewielki kredyt, a dopiero za jakiś czas przystąpić do budowy. W przypadku mieszkania warunki będzie dyktować Ci bank: może się więc okazać, że musisz kupić mniejsze lokum lub położone w gorszej lokalizacji niż pragniesz, bo nikt nie zechce udzielić Ci wyższego kredytu.
Dom szyty na miarę
Podstawową kwestią, na jakiej możesz zaoszczędzić przy budowie, jest wielkość domu. Weź pod uwagę, że każdy dodatkowy pokój czy łazienkę trzeba będzie nie tylko zbudować i urządzić, ale też ogrzać. Zanim więc wybierzesz projekt i porwiesz się na wystawienie okazałej willi, zastanów się, ilu pomieszczeń tak naprawdę potrzebujesz. Pamiętaj, że czasy wielopokoleniowych rodzin to przeszłość: może się oczywiście zdarzyć, że któreś z Twoich dzieci będzie mieszkać z Tobą po osiągnięciu dorosłości, jednak nie zakładaj, że na pewno tak będzie.
Wybuduj więc taki dom, jaki spełni Twoje bieżące potrzeby, pamiętając, że mniejszy budynek będzie tańszy w eksploatacji oraz że jeśli zechcesz go w przyszłości sprzedać, łatwiej znajdziesz na niego nabywcę.
Czas i wiedza to pieniądz
Budowa domu to czasochłonne przedsięwzięcie: pragnąc poczynić oszczędności, musisz rozsądnie gospodarować swoim czasem. Jak tego dokonać? Oto nasze propozycje:
- ucz się i szukaj wiedzy — proste prace budowlane możesz wykonać samodzielnie, jeśli tylko dowiesz się, jak to zrobić,
- przeglądaj fora budowlane. Znajdziesz tam wiele praktycznych wskazówek od osób będących w podobnej sytuacji jak Ty, dzięki czemu unikniesz błędów i przestojów,
- doceń obecność innych ludzi — część zadań możesz wykonać wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi. Mogą oni też doglądać ekip, odbierać przesyłki od kurierów itp.
Dom dla Twojej rodziny
Zbudowanie domu to poważne przedsięwzięcie — jeżeli jednak podejdziesz do tej kwestii w odpowiedni sposób, z pewnością odniesiesz sukces. Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się w tym pomocne. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat albo szukasz działki budowlanej, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy w realizacji Twojego marzenia.