Proces inwestycyjny

Wykończenie pod klucz – czy warto?

Zastanawiasz się, czy warto kupić lokum wykończone pod klucz? W jakich przypadkach jest to korzystne rozwiązanie? Jeżeli zmagasz się z tego rodzaju dylematami, zapraszamy do przeczytania naszego krótkiego artykułu. Dzięki zawartym w nim informacjom poznasz wady oraz zalety tego rozwiązania i z łatwością podejmiesz trafną decyzję!

Nowe propozycje na rynku pierwotnym

Jeszcze kilkanaście lat temu standardem była sprzedaż mieszkań w stanie deweloperskim i nikt z kupujących nie oczekiwał, iż znajdzie na rynku pierwotnym lokum nadające się do natychmiastowego zamieszkania. Od pewnego czasu sytuacja uległa zmianie, a funkcjonujący w Polsce deweloperzy postanowili wziąć przykład ze swoich zachodnich kolegów.

Warto mieć na uwadze fakt, że w Stanach Zjednoczonych czy w krajach Europy Zachodniej nieruchomości w stanie deweloperskim stanowią bardzo niewielką część rynku. Tam standardem są domy i mieszkania nadające się „do wejścia”, czyli urządzone pod klucz. Czy ten zachodni trend przyjmie się w Polsce? Czy warto z niego skorzystać? Aby udzielić rzetelnych odpowiedzi na te pytania, warto przyjrzeć się bliżej każdej z tych dwóch opcji.

Co to znaczy „stan deweloperski”?

Trzeba podkreślić, że nie istnieje definicja określająca, jak powinna wyglądać taka nieruchomość, dlatego różni deweloperzy stosują tutaj własne ustalenia. Zwykle jednak pod pojęciem standardu deweloperskiego rozumie się mieszkanie, które posiada:

  • instalacje,
  • wylewki,
  • tynki,
  • parapety,
  • drzwi zewnętrzne.

Takie lokum nie nadaje się jeszcze do zamieszkania i wymaga sporego nakładu czasu, pracy oraz środków finansowych. Z drugiej jednak strony, mieszkanie w stanie deweloperskim pozostawia właścicielom spore pole do popisu. Mając inwencję twórczą lub wykonując część prac samodzielnie, mogą oni urządzić je w dokładnie taki sposób, jaki odpowiada ich gustom oraz potrzebom.

Co to znaczy „wykończenie pod klucz”?

Mieszkania lub domy urządzone w tym standardzie nadają się do zamieszkania natychmiast po przekazaniu kluczy. Okazuje się, że w Polsce coraz więcej osób kupujących nieruchomości na rynku pierwotnym poszukuje takich właśnie propozycji. Tu również nie istnieje oficjalna definicja określająca, co to znaczy „wykończenie pod klucz”, a deweloperzy często proponują nabywcom różne pakiety wykończeniowe. Umożliwia to wybór odpowiedniego standardu, a co za tym idzie — ceny. Zwykle taka oferta obejmuje następujący zakres prac:

  • ułożenie podłóg,
  • pomalowanie ścian,
  • wykończenie łazienki wraz z wykonaniem tzw. białego montażu.

Niektóre pakiety zawierają też wykonanie zabudowy kuchni oraz szaf wnękowych w sypialniach lub przedpokoju.

Którą opcję warto wybrać?

Fakt, że na rynku funkcjonują obie, dowodzi, iż każda z nich ma swoje zalety. To, które z rozwiązań okaże się korzystniejsze, zależy tak naprawdę od Twoich priorytetów. Jak to wygląda w praktyce?

Jeżeli zależy Ci na oszczędności czasu i zminimalizowaniu stresu, zdecydowanie lepszym wyjściem będzie wykończenie pod klucz. Dzięki temu unikniesz wielu nerwów, mozolnych wycieczek do sklepów budowlanych, konsultacji ze specjalistami od wykończenia wnętrz, oczekiwania na dostawy, czy wreszcie konieczności doglądania ekip remontowych i zmagań z wykonaną przez nie fuszerką.

Jeżeli jednak nie zraża Cię konieczność licznych konfrontacji z fachowcami, zależy Ci na oryginalności i pragniesz zaakcentować swój styl, wybierz mieszkanie do wykończenia. Mimo iż deweloperzy oferują zwykle kilka standardów, proponowane przez nich aranżacje są bardzo neutralne, a możliwości ich modyfikacji ograniczone.

A jak wygląda koszt obu rozwiązań? Co oczywiste, lokum wykończone pod klucz zawsze jest droższe niż „gołe” mieszkanie. Jeśli jednak weźmiesz pod uwagę nakłady swojego czasu i energii oraz fakt, że deweloper jako hurtownik może wynegocjować z ekipami lepsze warunki finansowe, różnica w kosztach wykończenia okaże się marginalna.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kupna różnych rodzajów nieruchomości albo szukasz konkretnego mieszkania lub domu, koniecznie sprawdź naszą ofertę. Z chęcią pomożemy Ci znaleźć rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania.

Wróć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *