Prawo

Własna działka — idealny sposób na wypoczynek. Sprawdź, dlaczego warto i co musisz wiedzieć o tej inwestycji

Zastanawiasz się, czy warto zakupić działkę rekreacyjną? Chcesz wiedzieć, jakie korzyści odniesiesz, decydując się na taką inwestycję? Czym należy się kierować, wybierając taką nieruchomość? Na jakie elementy zwrócić uwagę podczas jej zakupu? Jeżeli zmagasz się z tego rodzaju wątpliwościami, przeczytaj koniecznie nasz krótki poradnik! Zawarte w nim sugestie z pewnością pomogą Ci podjąć trafną decyzję, która będzie dla Ciebie źródłem satysfakcji przez wiele lat. 

Korzyści z posiadania działki rekreacyjnej

Dzięki zakupieniu działki rekreacyjnej Ty i Twoi bliscy możecie odnieść szereg korzyści. Największe z nich wydają się dość oczywiste – będąc właścicielami takiej nieruchomości zyskacie na przykład:

  • możliwość oderwania się od zgiełku miasta i odetchnięcia świeżym powietrzem – własna działka to doskonałe rozwiązanie dla osób mieszkających na co dzień w blokach lub apartamentowcach,
  • świetne miejsce do spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, a nawet do wspólnego spędzenia wakacji,
  • możliwość stałego kontaktu z przyrodą, uprawy własnych roślin, krzewów, a niekiedy nawet pozyskiwania miodu.

Z drugiej strony, tego rodzaju parcela może być sposobem na lokatę kapitału. Odpowiednio przemyślany zakup już teraz będzie Ci przynosił korzyści, a w dłuższej perspektywie może się okazać bardzo rentowną inwestycją.

Czym właściwie jest popularna „działka”?

Hasło „jedziemy na działkę!” kojarzy się jednoznacznie — wybieramy się do własnej oazy zieleni, by miło spędzić tam czas na łonie natury. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że obecnie nie ma jednego, powszechnie stosowanego określenia na takie parcele. Sprawia to, że w różnych dokumentach, decydujących o przeznaczeniu terenu, a także w publikowanych przez właścicieli ofertach sprzedaży działki, bywa ona określana jako teren:

  • letniskowy,
  • rekreacji indywidualnej,
  • przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowo-rekreacyjne,
  • zabudowy wypoczynkowej,
  • itp.

Tak duża liczba różnorodnych określeń może utrudnić znalezienie odpowiedniej nieruchomości. Na szczęście, na naszej stronie możecie korzystać z ujednoliconego nazewnictwa, odpowiadającego zamierzeniom poszukujących nieruchomości – dostępne działki rekreacyjne możecie znaleźć przez jedno kliknięcie (https://dzialkazplanem.pl/product-category/zabudowa-letniskowa/).

Rodzaje działek 

Przy wyborze nieruchomości, warto sprawdzić, czy na pewno możemy ją zagospodarować w pożądany przez nas sposób, pamiętając nie tylko o naszych obecnych potrzebach, ale też przyszłych możliwościach użytkowania działki.

Działki rekreacyjne można podzielić na dwa główne typy. Są to:

  • działki położone w obrębie Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) – usytuowane na terenach należących do Skarbu Państwa, do samorządów terytorialnych albo do stowarzyszeń,
  • działki będące własnością prywatną.

Powyższe typy różnią się pod wieloma względami.

Rodzinne Ogrody Działkowe

Główną różnicą jest szczególny status ROD, określony w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych. W związku z obowiązującymi przepisami, oferty sprzedaży działki na ROD nie dotyczą nabycia działki na własność, a jedynie wykupienia prawa jej dzierżawy. Dzierżawca jest zobowiązany do uiszczania opłat działkowych. Ponadto tego typu parcele obciążone są szeregiem ograniczeń. Dysponując tego rodzaju działką nie możesz na przykład:

  • mieszkać na niej na stałe,
  • postawić tam budynku dowolnej wielkości,
  • prowadzić działalności gospodarczej. 

Co więcej, działki wydzielane w ramach ROD są zazwyczaj mniejsze niż przeznaczane na takie cele działki prywatne – według przepisów ich powierzchnia nie może przekraczać 500 m2. Mimo to, parcele na ROD mają też szereg zalet, które mogą skusić niejedną osobę poszukującą miejsca na wypoczynek. Dla wielu głównym atutem tego typu działek jest społeczny wymiar ROD – w wielu ogrodach działkowych panuje prawdziwie sąsiedzka atmosfera, a działkowicze chętnie dzielą się radą czy… kosiarką. Dzierżawcy parceli często mogą też korzystać z terenu ogólnego, na którym może być urządzone wydzielone miejsce na ognisko, plac zabaw, czy nawet zarybiony staw do wędkowania. Wyjątkowy status ROD wiąże się też z innymi korzyściami. Stowarzyszenie ogrodowe odpowiada za wywóz śmieci z terenów ogrodów działkowych – w tym odpadów biologicznych, jak liście czy gałęzie pozostałe po pielęgnacji drzew, a często pomaga również w zwiększeniu bezpieczeństwa ROD przez wprowadzenie systemu monitoringu. Ponadto, mimo nakładanych przez przepisy ograniczeń, obowiązywanie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych ułatwia określenie możliwości zagospodarowania działki jeszcze przed jej zakupem. Za działką na ROD przemawiać może też jej lokalizacja – Rodzinne Ogrody Działkowe funkcjonują też w granicach administracyjnych największych miast Polski.

Działki indywidualne

Ze względu na stan własności ROD i liczne ograniczenia w jej zagospodarowaniu, działki na ROD zazwyczaj trudno traktować jako inwestycję. Za lokatę kapitału można uznać natomiast nieruchomość, którą nabywamy na własność. Poza aspektem inwestycyjnym, działka prywatna może mieć także wiele innych, unikalnych zalet, zależnych od jej charakteru czy położenia.

Główne zalety działek prywatnych to ich różnorodność. Tego typu nieruchomości mogą mieć właściwie nieograniczoną powierzchnię, swobodnie możemy wybierać też spośród wielu różnych lokalizacji, charakteryzujących się różnymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Poza tym, kupując działkę poza ROD możemy bardziej samodzielnie decydować o sposobie jej zagospodarowania, wielkości wznoszonych na niej budynków czy późniejszej zmianie funkcji działki. W tym zakresie warto jednak dokładnie sprawdzić potencjał inwestycyjny działki jeszcze przed jej zakupem – zwłaszcza w przypadku, gdy planujemy czasowe wykorzystanie nieruchomości na cele rekreacyjne i przyszłą zmianę jej przeznaczenia, choćby na cele mieszkaniowe. Wiedzę o możliwości zagospodarowania działki można czerpać na przykład z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o ile taki obowiązuje dla danej nieruchomości.

Jak wybrać idealną działkę?

Każdy z nas ma własne potrzeby i swoje wymarzone miejsce. Kupując działkę, skup się przede wszystkim na swoich oczekiwaniach – to Ty masz korzystać z nieruchomości przez najbliższe lata. Zachęcamy jednak, żebyś szukając działki wziął pod uwagę następujące kwestie:

  • lokalizacja: W jakim otoczeniu znajduje się działka? Czy tereny wokół mają jakieś wyjątkowe walory przyrodnicze? Czy jest położona w granicach parku krajobrazowego lub obszaru chronionego krajobrazu? (tu uwaga na ograniczenia w zagospodarowaniu terenu!) Czy, jeśli szukasz działki na długie wakacyjne wyjazdy, w pobliżu są jakieś ciekawe atrakcje?
    Największą popularnością cieszą się działki zlokalizowane w górach, nad jeziorami lub morzem. Tego rodzaju teren jest atrakcyjny nie tylko pod względem użytkowym, ale też inwestycyjnym — jeżeli zechcesz go kiedyś sprzedać, z łatwością znajdziesz nabywców;
  • istniejące zagospodarowanie: Czy na działce stoi jakiś budynek? Czy zabudowa ma dostęp do wodociągu i kanalizacji albo jest podłączona do zbiornika na nieczystości? Sposób zaopatrzenia w wodę będzie szczególnie ważny, jeśli planujesz dłuższe pobyty na działce.

Dla wielu najbardziej atrakcyjne są działki już wyposażone, z domkami letniskowymi lub niewielkimi budynkami całorocznymi. Ważny jest oczywiście stan domku, otaczająca go roślinność oraz sąsiedztwo; 

  • skomunikowanie: Czy do działki prowadzi wygodna droga? Czy w pobliżu zatrzymuje się autobus, pozwalający na dojazd nawet bez samochodu? Czy dojazd trwa na tyle krótko, żeby opłacało się wyjechać na działkę na weekend lub nawet na jeden dzień? A może jesteś w stanie spędzić więcej czasu w podróży, jeśli tylko przez okno swojego domku letniskowego będziesz widzieć góry?

Większość ludzi szuka parceli rekreacyjnych, do których jest w stanie dojechać w czasie nie dłuższym niż 2 godziny;

  • trwały urok: Czy cicha, spokojna okolica niedługo nie zmieni się nie do poznania? Czy łąk nie zastąpi nowe osiedle mieszkaniowe, a widoku nie przesłonią budynki produkcyjne? Zajrzyj do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, żeby choć w przybliżeniu wiedzieć, co może czekać Cię w przyszłości.

Szukasz działki? Pomożemy!

Samodzielne znalezienie odpowiedniego terenu może być trudne i uciążliwe, zwłaszcza jeśli nie masz w tej kwestii doświadczenia i nie chcesz poświęcać jej zbyt wiele czasu. Na szczęście wcale nie musisz mierzyć się z tym wyzwaniem sam. Jeśli chcesz mieć pewność, że kupisz atrakcyjną działkę w dogodnej lokalizacji, skorzystaj z naszej pomocy. Dzięki nam spełnisz swoje marzenie o własnym kawałku ziemi, który stanie się dla Ciebie nie tylko przyjemnym miejscem do spędzania wolnego czasu, ale też korzystną lokatą kapitału.

Wróć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *