Planowanie przestrzenne

Masz działkę i nie wiesz, jak ją spożytkować? Podpowiemy Ci, co przyniesie największe zyski!

działka na sprzedaż

Wielu posiadaczy działek nie ma pomysłu na ich zagospodarowanie. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jaki potencjał tkwi w konkretnym kawałku gruntu. Warto jednak pamiętać, że wszystkie nieruchomości oferują pewne zalety – aby zaczęły przynosić zyski, wystarczy tylko znaleźć sposób na ich wykorzystanie: wystawić na sprzedaż albo zacząć inaczej na nich zarabiać. Jeżeli szukasz inspiracji do zagospodarowania swojej działki, przeczytaj koniecznie nasz krótki poradnik! Jesteśmy przekonani, że dzięki zawartym w nim wskazówkom bezużyteczny dotąd kawałek ziemi zacznie generować dla Ciebie profity!

O czym warto pamiętać?

Grunty mają ogromną wartość i łatwo mogą stać się doskonałym źródłem dochodu aktywnego bądź pasywnego. Aby Twoja działka zaczęła przynosić zysk, wcale nie musi być idealna, kształtna i zlokalizowana w centrum dużego miasta. Przeciwnie – nawet niepozorny kawałek ziemi, położony z dala od głównych szlaków, może okazać się bardzo atrakcyjny dla określonych celów. Wystarczy tylko, że zamiast szukać jego niedoskonałości, skupisz się na korzyściach. 

Przede wszystkim trzeba zastanowić się, do jakich celów można wykorzystywać działki. Pamiętaj, że opcji jest naprawdę wiele – na przykład:

Każda z wymienionych wyżej działalności wymaga nieco odmiennych warunków. W niektórych przypadkach bliskość drogi przelotowej będzie problemem, w innych – ogromnym atutem. To samo dotyczy pozostałych czynników. Niekiedy sąsiedztwo zbiornika wodnego lub fabryki jest minusem, ale czasami może się okazać kluczowym elementem danej inwestycji.

Jest to dla Ciebie doskonała wiadomość! Oznacza ona, że każda działka ma swoje zalety – i na każdej możesz zacząć zarabiać. Aby uświadomić sobie potencjał, jaki tkwi w Twoim gruncie, musisz przyjrzeć się uważnie jego cechom. Jak to zrobić? Bardzo prosto. Oto kroki, jakie powinno się podjąć.

Po pierwsze – dochód aktywny czy pasywny?

Na początku warto zastanowić się, czy chcesz samodzielnie wykorzystywać swoją działkę, czy może wolisz wystawić ją na sprzedaż lub znaleźć dzierżawcę. Odpowiedź na to pytanie zależy od Twoich preferencji i stylu życia. Nie każdy jest gotów na to, by zostać rolnikiem, otworzyć tor gokartowy czy stać się właścicielem fabryki pieczarek.

Rzecz jasna, czerpanie zysków z upraw lub prowadzenia biznesu jest bardziej opłacalne, niż oddanie działki w dzierżawę czy wynajem. Jeśli jednak masz stabilną sytuację finansową i niewiele wolnego czasu, lepszym rozwiązaniem będzie sprzedaż albo odpłatne użyczenie gruntu komuś, kto chętnie się nim zajmie, płacąc Ci pewną stałą kwotę. 

Po drugie – znajdź walory swojej działki

Żeby nieruchomość zaczęła przynosić zyski, należy odpowiednio ją przygotować, czyli zagospodarować w najlepszy z dostępnych sposobów. Mając kawałek gruntu w centrum, możesz oczywiście zasiać na nim pietruszkę, ale korzystniejszym pomysłem będzie wybudowanie tam budynku wielorodzinnego.

Chcąc uświadomić sobie, jakie jest optymalne zastosowanie danej nieruchomości, należy uwzględnić wszystkie jej cechy, a więc:

  • dojazd – grunty trudno dostępne nie nadają się do zamieszkania lub na siedzibę firmy, ale z powodzeniem możesz prowadzić tam uprawy, zalesienia itp.,
  • uzbrojenie – niektóre typy działalności wymagają pełnego uzbrojenia, ale przykładowo parking musi mieć jedynie oświetlenie – nie potrzebuje dostępu do internetu, kanalizacji czy wodociągu,
  • powierzchnia – duża działka to szerokie możliwości, ale nawet malutka może mieć swoje zastosowanie – być może da się postawić tam kiosk, paczkomat, a nawet słup reklamowy. 

Po trzecie – poszukaj sprzymierzeńców!

Znalezienie zastosowania dla danego gruntu może wydawać się trudne, zwłaszcza gdy nie masz w tym dużego doświadczenia. Na szczęście, nie musisz mierzyć się z tym wyzwaniem samodzielnie. Skontaktuj się z nami i skorzystaj ze wsparcia. Pomożemy Ci odkryć potencjał Twojej nieruchomości. Dopasujemy też projekt ogłoszenia do planu zagospodarowania przestrzennego. Razem zastanowimy się, czy jest to działka na sprzedaż, czy może bardziej pomysł na biznes. Nie czekaj – już dziś podejmij działanie, by zacząć czerpać korzyści z posiadania gruntu. 

Wróć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *